вівторок, 14 січня 2025 р.

Відеомандрівки "Крута архітектура"

 

Архітектура – це мистецтво створення чудових будівель, які приголомшують своєю красою та вражають своєю архітектурою. Кожна будівля є унікальною в своїй формі та дизайні, але є деякі особливі споруди, які відомі своїми неперевершеними деталями та вражаючою архітектурою. Запрошуємо читачів у захопливі відео-знайомства з крутою архітектурою: 

"Унікальні будівлі України"



                               
                                  "Цікаві архітектурні споруди світу"



 

                           ТОП -8 сучасних вражаючих будівель в світі

                           https://www.youtube.com/watch?v=Tnx8r8S95_4



Цікаві факти про архітектуру, що захоплюють своєю красою будівель:

https://fact-news.com.ua/tsikavi-fakti-pro-arxitekturu-yaki-zaxoplyat-vas-krasoyu-budivel


А ці книги допоможуть  ще більше взнати про мистецтво архітектури:




понеділок, 6 січня 2025 р.

Володимир Федорович Сидорук (03.01.1925 м. Ржищів – 16.01.1997 м. Ірпінь)

 

Сьогодні згадаємо життя і творчість чудового українського живописця Володимира Сидорука, талановитого майстра, який майже півстоліття плідно працював на ірпінській землі. Його картини охоплюють українську історію від київських князів до сьогодення, грають барвами веселки в розмаїтті квітів, заворожують погляд величчю гір, куполами храмів багатьох куточків української землі та світу.

 

 


Володимир Федорович Сидорук (03.01.1925 м. Ржищів – 16.01.1997 м. Ірпінь) – видатний український живописець, пейзажист родом зі Ржищева який проживав в Ірпені на Київщині.

Володимир Сидорукхудожник зі світовим імям, член Спілки художників України (1951), Заслужений художник України (1985), який входить до неофіційного списку ТОП-100 українських художників.

Володимир Федорович народився 3 січня 1925 року в селищі Ржищів, що над Дніпром Київської області. Малюванням захоплювався з дитинства, але батьки вважали це заняття несерйозним, бажали, щоб син опанував якесь корисне для життя ремесло. Однак, всупереч волі батьків, хлопець таки здійснив свої мрії. Майбутній художник навчався в Республіканській художній школі імені Тараса Шевченка в Києві. Його вчителями були в Іван Хворостецький та Георгій Киянченко.

Відомий один із фактів його творчої діяльності в Ржищеві. В тринадцятирічному віці В. Сидорук зробив розпис на пілонах Ржищівської Свято-Троїцької церквизображення святих: княгині Ольги та князя Володимира.

З початком Другої світової війни В. Сидорук повертається до Ржищева у якому  мешкав до січня 1944 року, аж до звільнення міста від німецьких окупантів. Після війни художник жив у Івано-Франківську, де завідував декоративною майстернею і одночасно працював художником-постановником музично-драматичного театру ім. І. Франка. Оформив вистави: «Украдене щастя» Івана Франка, «Тарас Бульба» Миколи Гоголя, «Назар Стодоля» Тараса Шевченка. У цей період створив ряд портретів і картин на гуцульську тематику, серед яких: «Гуцулка Ксенія», «Довбуш», «Портрет Ю. Федьковича», «Вертають с полонини». Особливо захоплено Володимир Сидорук працював над образом українського письменника Марка Черемшини. У 1948-50 роках для літературно-меморіального музею Марка Черемшини в м. Снятині художник написав картини: «Марко Черемшина серед студентів Відня», «Панорама села Кобаки» та «Садиба Марка Черемшини».

З перших кроків своєї творчості художник відчував дотичність до історії. Його приваблювали легендарні події Київської Русі, звитяжна боротьба українського народу під проводом Богдана Хмельницького, героїчні подвиги українського козацтва, в яких В. Сидорук намагався відтворити внутрішню значимість подій... «Звичайно, багато часу забрало опанування конкретно-історичного матеріалу. Прочитав майже все, що написано літераторами і науковцями про той період. Переглянув багато кінофільмів, працював у архівах. Допомогли і твори Іллі Рєпіна, Олександра Мурашка, Миколи Самокиша, Михайла Дерегуса... Словом, підготовча робота була нелегка і тривала. Зате її результати відчувалися повсякчас уже при написанні картин: я відчував таку впевненість, немовби особисто був учасником тих далеких героїчних подій». Живописця приваблюють вікопомні події періоду Київської Русі, переможна боротьба українського народу на чолі з Хмельницьким. Зокрема, до 400-річчя від дня народження Богдана Хмельницького  були написані картини: «Б. Хмельницький перед боєм під Жовтими Водами» (1969), «Хмельницький, Кривоніс, Гонта в боях під Львовом» (1977), «Б. Хмельницький в боях за Кам'янець-Подільський» (1979) та інші.

В творчій спадщині митця є картини, присвячені українському генію Тарасу Шевченку. Протягом 1940-90 років він створив понад 30 картин на шевченківську тематику, серед яких: «Малий Тарас у дяка в науці» (1963). «Земля Тараса» (1965), «Прощання з Україною» (1960, 1991), «Прощання з Дніпром і Каневом востаннє» (1969), «Т. Г. Шевченко над Дніпром у Каневі» (1971) та інші. Є у Володимира Сидорука  і картини  за мотивами Шевченкової поезії: «Перебендя» (1946, 1976), «Реве та стогне Дніпр широкий» (1959), «Гонта в Умані» (1964) та інші.

У 1950 році митець відгукнувся на пропозицію вступити до Київського кооперативного товариства художників і оселився в місті Ірпені разом з родиною. Купив ділянку поблизу залізничного вокзалу, побудував дім і прожив тут до кінця свого життя. Ірпінь стане для художника улюбленим куточком, який він постійно буде зображувати на своїх полотнах.


 

Багато картин Володимир Сидорук  присвятив улюбленому Києву та Ірпеню. Своє бачення цих міст він висловлював за допомогою декоративного, насиченого і одночасно витонченого живописуНайвідоміші картини: «Київ. Річка Либідь» (1950), «Безкраї простори молодого Ірпінського лісу» (1954), «Заплава р. Ірпінь з ліліями» (1959-ті рр.), «Ірпінська пойма перед грозою» (1950-ті рр.), «Панорама Дніпра» (1959), «Дніпровські далі» (1963),  «Ірпінський  Дім  творчості письменника. Озеро».

Ще одним захопленням художника були квіти, він писав їх багато, у різному форматі та композиції, часто це цілий квітковий пейзаж. Найбільше любив  мальви: «Маки та мальви в саду» (1957), «Мальви» (1957), «Мальви на сонці» (1968 і 1975 рр.) , «Мальви» (1969) та ін.

Володимир Сидорук багато мандрував і замальовував усе побачене. Він так барвисто і натхненно малював  річки, гори, села і ліси, що майже половина робіт майстраце пейзажний гімн торжеству природи. У творчій спадщині митця збереглося тисячі пейзажів, які комплектуються тематичними серіями, які, однак, не було зафіксовано самим художником, настільки великою була їх кількість.

Володимир Сидорук любив малювати з натури. Під час творчих поїздок на Гуцульщину він дуже захопився місцевим колоритом. Наслідком цих творчих поїздок стали роботи «Гуцулка Ксеня», «Довбуш», «Портрет О.- Ю. Федьковича», «Вертають із полонини». Митець також створив серію пейзажів Вірменії, Криму, Канади. Низка картин була створена для Літературно-меморіального музею Марка Черемшини у Снятині: «Марко Черемшина серед студентів Відня», «Панорама села Кабаки» та «Садиба Марка Черемшини». Понад 30 творів виконано майстром на шевченківську тематику: «Земля Тараса» (1965), «Почаївська лавра. Сонячний день», «Почаївська лавра. Перед грозою» (1970) та ін. У 1972 році Володимир Сидорук виконав олійними фарбами в стилі мозаїки ілюстрації до поеми «Катерина».

У 1995 році відбулася масштабна виставка робіт Володимира Сидорука в «Українському домі», де було представлено 375 картин художникав основному олійного й темперного малярства, більшістю великоформатних, багато з яких мали розмір півтора-два метри заввишки й кілька метрів по горизонталі. Наприкладкартина «Ніагарський водоспад» мала розмір 1.75х4.20 м. Цікава історія написання цієї картини. Перебуваючи в 1994 році в Канаді, Володимир Федорович відвідав з екскурсією Ніагарський водоспад. Поки друзі відпочивали в кавярні, він за декілька годин намалював картину, яку відразу ж хотіли купити іноземні туристи, але він не погодивсяпривіз в Ірпінь. Творчою особливістю майстра було малювати пейзажі з натури та великих форматів. Він був надзвичайно працездатним, мав скромну вдачу, любив рідну землю, мало дбав про славу.

У безмежному океані мистецтва маємо велику спадщину, справжній острів скарбів Володимира Федоровича Сидорукаа це біля 2 тисяч шедеврів, якими могли би гордитися, маючи у своїй колекції, найкращі музеї світу. Всього за життя створено художником понад сім тисяч творів, які знаходяться у різних музеях України, світу, державних установах та приватних колекціях, і користуються великим попитом у колекціонерів. Роботи майстра світлі й сонячні. При їх перегляді виникає відчуття казковості, надзвичайності тих реальних пейзажів або інтерєру, що оточує нас. Тільки цю казковість треба вміти побачитияк бачив її талановитий майстер.

«Володимир Сидорукне просто художник з великої літери, це явище, це наш геній. І не тільки Ірпеня та України, а й усього світу» – говорить про нього відомий архітектор Валерій Гуменюк.

2003 року у Ржищеві відкрито музей Володимира Сидорука та започатковано премію його іменіКиївщина пишається своїм славетним уродженцемхудожником Володимиром Сидоруком та зберігає пам'ять про нього.

Сьогодні триває повномасштабна війна в Україні. На жаль, біль не оминув багато українських родин. 20 квітня 2023 року на Донеччині загинув онук художника, якого звали як і його талановитого діда – Володимир СидорукВолодимир народився 4 січня 1974 року в столиці та останні 15 років разом із родиною жив в Ірпеніу тому ж будинку, що і його дідусьзаслужений художник України. Володимир став добровольцем у перші дніремонтував бойову техніку, часто їздив за нею на фронт.

У галереї робіт Володимира Федоровича Сидорука пейзажі та натюрморти: казкова українська природа, блакитні дніпровські розливи та малахітові карпатські дали_ ось перелік деяких:

Хата баби ВівдіРжищів

Айстри в китайській вазі. 1988

Вівці біля гори Арарат. 1970-ті рр.

Гарбузи. 1963 р.

Журавлі. 1974

Захід

Зацвіли сади на Україні. 1980 р.

Індички на пташиному дворі

Ірпінські дуби

Київська осінь

Пейзаж

Маки

Мальви. 1957

На Дніпрі. 1965 Осінь

Бузок розквітає та інш.

 
















Джерела: https://dpu.edu.ua/novyny/khudozhnyk-volodymyr-sydoruk-maizhe-pivstolittia-zhyv-i-pratsiuvav-v-irpeni

https://artlibraryblog.wordpress.com/2025/01/02/%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BB%D0%BE-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96-%D1%83-%D0%B2%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96/

https://sverediuk.com.ua/hudozhnik-sidoruk-volodimir/

https://child-library.kiev.ua/bibliotechni-budni/4435-dolya-i-pratsya-volodimira-sidoruka

https://www.youtube.com/watch?v=NJIYg5fmAYk